Ochranné prvky cenin v tisku
Poslední možností zabezpečení dokumentu je aplikace ochranných prvků v průběhu tiskového procesu. Zde je asi nejvíce možností, jak daný dokument ochránit.
Hologram
Nejvyšší možný stupeň ochrany dokumentů. Jde o opticky proměnlivý obrazový prvek na hliníkové fólii, který mění svůj vzhled v závislosti na úhlu natočení obrazce a je viditelný lidským zrakem.
Ražba (slepotisk)
Do materiálu je vyražen požadovaný motiv, který vychází z tvaru štočku na raznici. Po ražbě se v materiálu vytvoří reliéfní plocha. Taktéž lze razit přes fólii, čímž vznikne reliéfní plocha potažená fólií.
Mikroperforace
Materiál je mechanicky narušen jedním nebo více vrypy (či tvarovými perforacemi), kterými je dosaženo požadovaného tvaru.
Fluorescentní barvy
Barva obsahuje fluorescentní pigmenty, které fluoreskují pod UV světlem. Pod normálním světlem jsou okem viditelné, pod UV světlem svítí. Existují také barvy, které mají velmi výrazný pigment viditelný pouhým okem (např. reflexní oranžová) a svítí pod UV světlem. Po zkopírování však změní svůj odstín a přestanou pod UV světlem svítit, čímž je padělek snadno odhalitelný.
Termochromické barvy
Zvláštní typ barvy, která oboustranně mění svůj barevný odstín vlivem různých teplot. Pro odhalení se stačí dotknout, tělesná teplota vyvolá změnu.
Reagentní barvy
Speciální barvy, které jsou citlivé na chemická rozpouštědla a reagují změnou odstínu nebo rozpitím. Detekují tak manipulaci s rozpouštědly zejména při pozměňování tištěných údajů na dokladech.
Číslování
Číslování je jedno z nejjednodušších zabezpečení ceniny. Pokud cenina obsahuje své unikátní číslo, jsou padělky snadno odhalitelné.
Mincovní barva
Barva pouhým okem obtížně viditelná, která reaguje změnou odstínu a zviditelněním jen při tření kovovou mincí.